History Image

ÇEVRE

Ortaokul seviyesindeki KODELİ Robotik Kodlama Projesi kurulu Kocaeli il sınırları içerisindeki öğrencilerinin bilgi ve becerilerini, hayallerini girişimci bilimsel düşünceyle gerçeğe dönüştürerek bunları sunabileceği bir ortam oluşması için serbest kategoride robot proje yarışması ile bu fikirleri açığa çıkarmaktır. Klasik kategori robotlarının dışında farklı amaçlarla tasarlanmıştır. Kategori üstü bu robotlar; özgünlük, uygulanabilirlik, tasarım, performans gibi alanlarda kendilerini gösteren, herhangi bir fikir ya da fiziki boyut sınırlaması olmayan robotlardır. Çevre: Kocaeli ilinde uygulanabilir çevre temalı proje yarışmasıdır. Çevre teması sabit olup, konu detaylarında fikir ve uygulama önerileri sınırlı değildir.

Örnek olarak; Sıfır Atık, İklim Değişikliği ve İsrafın Önlenmesi vb temalarında robotlar yarışmaya katılım sağlayabilir. Bu tema altında “Evlerden çıkan atıkların kaynağında ayrıştırılması, ormanların, park ve bahçelerin, sahillerin, sokakların ve denizlerin kirletilmemesi, temiz tutulması için farkındalık oluşturulması, İklim değişikliğine en çok neden olan kaynakların doğru kullanılması ve hava kirliliğinin önlenmesi, su tüketimini azaltmak, kuraklığı önlemek, Marmara Denizi musilaj temizliği için teknolojik yöntem önerisi ve bilinçlendirme önerileri” gibi konulara yer verilmelidir.

Amaç; Öğrencilerden oluşan yarışmacı takımlara ve izleyicilere Çevre konularında farkındalık oluşturmak, yarışmacı takımlara çevre ve insan sağlığı için faydalı uygulamalar geliştirme ve etkinlik yapma imkanı sağlayarak, öğrencilerin çevre sorunlarına çözüm bulmalarına katkıda bulunmak.